Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem, który określa ilość energii niezbędnej do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku. Inaczej mówiąc świadectwo pokazuje ilości energii, która potrzebna jest do ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia. Obowiązek wykonywania świadectw wynika z prawa europejskiego. Celem jaki przyświecał wprowadzeniu obowiązku sporządzania świadectw było zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach oraz promowanie budownictwa efektywnego energetycznie. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie kupujący, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany ze zużyciem energii. Zasady sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków zostały określone w ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków.

Kiedy wymagane jest świadectwo charakterystyki energetycznej? Świadectwo wymagane jest w przypadku gdy budynek, część budynku lub lokal będzie: zbywany na podstawie umowy sprzedaży, zbywany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub wynajęty. Świadectwo sporządza się w celu przekazania go najemcy lub kupującemu.

Podstawa prawna to; Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210000497 Ustawa z dnia 7 października 2022 r. w sprawie zmiany ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i ustawy – Prawo budowlane https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220002206

Ważność świadectwa. Termin ważności to 10 lat od dnia jego sporządzenia. Świadectwa, które zostały przekazane przed dniem wejścia w życie ustawy (28 kwietnia 2023 r.) zachowają ważność przez okres, na jaki zostały sporządzone. Świadectwo traci swoją ważność przed upływem tego terminu, jeżeli zostaną przeprowadzone istotne roboty budowlano-instalacyjne, w wyniku których zmianie ulegnie charakterystyka energetyczna budynku lub części budynku (np. wymiana źródła ciepła, wymiana okien czy docieplenie budynku).

Audyt energetyczny - jest to analiza ekonomiczno-energetyczna dla możliwych wariantów modernizacji w budynku oraz wyboru optymalnego zakresu prac modernizacyjnych. Cel to zmniejszenie zużycia energii i kosztów eksploatacyjnych. Audyt jest też podstawą do ubiegania się o dofinansowanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych z funduszy środowiskowych i programów strukturalnych.

Zdobądź swoje Świadectwo Charakterystyki Energetycznej.